Yazdır

Başarı Kendiliğinden Gelmez ( Bambu Ağacı)

Yayınlanma Hikayeler

İnsanların anlamakta zorlandığı en büyük şeylerden birisi , başarının uzun dönemli odakla sağlanacağı gerçeğidir.Hiçbir başarı kendiliğinden gelmez.Emek ister,çaba ister,süreklilik ister. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Hiç bir şey kolay elde edilmez.

Bambu ağacının yetişmesi, olumlu ısrarcılık için güzel bir örnektir. Çinliler, ‘Hayat Ağacı’ adını verdikleri bu ağacı şöyle yetiştirir:

Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz.

Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yıl da filiz vermez.

Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Bambu tohumu bu süre içinde toprağın altındadır, herhangi bir hareket göstermez.

Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur: Bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

Bu sorunun cevabi tabii ki beş yıldır.

Büyük bir sabır ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik?…

Başarının şartları her zaman çok basittir. Sadece:

Çalışın, sabredin....

Her zaman inanın ve hiçbir zaman hedefinizden geri dönmeyin.

Asla vazgeçmeyin...