Yazdır

Hayal Kurmaktan Korkmayın...

Yayınlanma Velilere Özel

Stephan Leacock, ”En fazla iş başaranlar en çok hayal kuranlar olabilir” diyor. Albert Einstein”ın bu görüşü doğrulayan sözü ise: ”Hayal gücü bilgi gücünden önemlidir.” Hayal kurmanın etkisini ortaya koyan bu sözleri bilim adamları da onaylıyor.

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, hayal kurmak beynin bir çok bölümünü çalıştırarak işler hale getiriyor. Araştırmaya göre, bir kişi düşüncelere daldığı zaman, beynin karmaşık sorunların çözülmesini sağlayan bölümlerinde işlev yoğunlaşıyor. Daha önceleri kişilerin beyninin karmaşık sorunlar karşısında yavaşladığı düşünülüyordu. Böylece bu tezin yanlış olduğu bu araştırmayla ortaya çıkmış oldu.

Kişi hayal kurarken, bir işte olduğu kadar yoğunlaşmasa da beynin bir çok merkezine başvuruyor. Bu da beynin daha fazla çalışmasına neden oluyor. İnsanlar fikir almaya alışkın ancak hayal kurmanın iyi bir şey olmadığı, boş olduğu kanısındadır genelde. Fakat bu araştırma, tam tersi olduğunu ıspatlar nitelikte. Hayal kurmak yaratıcı düşünce ve gündüz düşleri beyin yeteneğinin gelişmesinde işitsel, görsel ve eylemsel yöntemlere en büyük destek. Bunun yanında hafızayı güçlendiriyor. Zihinsel aktivasyonlar, hızlı öğrenmeyi sağlar ve fiziksel çalışma kadar verim getirir.

Araştırmaya göre insanlar zamanın üçte birini hayal kurarak geçiriyor. Buna rağmen bilim, hayatın bu yönünü gözardı ediyor.

alıntı.