Yazdır

Maalesef hayatı kolaylaştırırken bizimde sağlığımızı tetikliyor...

Yayınlanma Velilere Özel

Teknolojinin sunduğu aletler artık yaşantımızın vazgeçilmez parçaları. Bilgisayarlar, Cep telefonları, Tabletler gibi teknolojik aletler insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması insan zihninin daha az kullanılmasına sebep olmaktadır. Özellikle çocuklar bu teknolojik aletleri kontrolsüz bir şekilde kullanarak boş zamanlarının çoğunu bilgisayar oyunlarıyla geçirmektedir.

İnsan beyni çok şaşırtıcı şekilde çalışan değişken bir mekanizmadır. Beyne düzenli bir şekilde bilgi yüklemezsek, düşünme eylemi içinde olmazsak, beynimiz çevresel faktörlerden etkilenerek kontrol dışı kendisine faydalı ve faydasız bir çok bilgiyi otomotik olarak istem dışı yüklemektedir. Beyinlere doğru bilgi yüklemesi yapmayarak beyninizi tembelliğe itersiniz.

Modern çağın getirdiği rahatlıklar ne yazık ki günümüzde beklenmedik sorunları da birlikte getirmiştir. Çocuklarda dikkat dağınıklığı, hiper aktivite bunların başında gelmektedir.

Teknolojik cihazlar olmadan hayatımız düşünülemez. Hayatımıza giren her yeni teknolojik cihaz insanların işini kolaylaştırdığı gibi beklenmedik ve istem dışı davranış bozukluklarına da yol açmaktadır. Onları kullanmayın deme gibi bir lüksümüz yok ama bu teknolojik aletlerin iş dışı özel hayatımızda kullanılmasını kısıtlayabiliriz.

Bilim adamalarının yaptığı çalışmalara göre bir saatlik bir bilgisayar oyunu sonrasında en az bir saat veya daha fazla zihinsel aktivite yapmanın gerektiğini tespit etmişler. Aksi takdirde beynimiz istemeden pasifleşerek performans kaybedecektir. Burada söz konusu olan performans kaybı sadece çocuklar değil yetişkin insanlar için de geçerlidir.

Zihinsel aktivite demek, satranç, go gibi insanları düşündüren strateji oyunlarıyla birlikte her türlü akıl ve zeka oyunlarıyla uğraşmaktır.

alıntı.