Yazdır

Televizyonun Çocuğa Etkileri...

Yayınlanma Velilere Özel

 

Televizyon, insanlık tarihi adına yapılmış en önemli icatlardan biridir. 20.yüzyılda bulunan birçok icat, insanlar için önemli olmakla birlikte televizyonun yeri apayrıdır. Evlerimizde başköşeye yerleştirdiğimiz bu sihirli kutu hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Bir araştırma yapılsa televizyon olmadan yaşayamayacağını düşünen insanlar olduğu görülecektir. Ülkemizde, dünyada en fazla televizyon izleyen ülkeler arasında baş sıralardadır. Bu durumun ne kadar faydalı olduğu ise tartışılmalıdır.

Bizim buradaki konumuz televizyonun çocuğa etkileri olduğu için, o tartışmaya girmiyoruz. Küçük çocuklarda özelliklerde 0-3 yaş grubunda televizyon izlemek, çocuğun değil de anne ve babanın bir tercihi gibi durmaktadır. Günümüzde zorlaşan hayat şartları ebeveynlerin beraber çalışması, ek iş yapmaları veya evde olan annelerin bütün iş yükü üzerlerinde olduğu için, televizyona bir bakıcı gibi başvurması sonucunu doğurur.

Çocuk televizyonun karşısına bırakılmakta ve o arada ev işleri yapılmaktadır. Oysa o yaştaki çocuğun televizyondan alacağı hiçbir şey yoktur. Çocuğun ilgiye, alakaya, sevgiye ihtiyacı olduğu yaşlarda karşısında sürekli hızlıca geçen resimler görmesi çocuğun psikolojisini de etkilemekte hatta son yılların moda hastalığı olan hiperaktivite sorununun bu kadar artmasındaki sebebin, televizyonun çocuğa etkileri sonucu olduğu bile söylenmektedir. Çocuğun o yaşlarda konuşmaya, iletişim kurmaya, soru sorarak öğrenmeye ihtiyacı varken karşısında televizyon gibi bir bakıcı bulunca, bu ihtiyaçları giderememekte ve televizyonun çocuğa etkileri daha sonra, konuşamama, geç konuşma, etrafa karşı ilgisizlik, seslenildiğinde bakmama, etkileşim kurmaktan kaçınma, cansız nesneler ile ilgilenme gibi sorunlar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Büyük insanların bile olumsuz etkilendiği televizyon alışkanlığı, henüz gelişme çağındaki daha üst yaşlarda yani 4-7 yaş grubu içinde tehlikeler taşır. Çocuk televizyonda gördüğü görüntüleri ve olayları gerçek hayatla birebir eşleştirerek uygulamaya çalışabilir çünkü çocuklarda henüz o yaşlarda bu algı yerleşmemiştir. Çocuğun izlediği bir filmde gördüğü şiddet içeren görüntüleri izlemesi onun gerçek hayatta bunu uygulaması sonucunu doğurabilir. Yine korku içerikli yayınlar izlenmesi çocuğun psikolojisini bozabilir buda uyku bozukluğu, alt ıslatma gibi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple aileler çocuklara izlemeleri için izin verdiklerinde,televizyonun çocuklara etkileri düşünülerek yayın içeriklerini kontrol etmelidirler.

Daha ileri yaşlardaki çocuklarda da benzer rahtsızlıklar görülebilir, şu konunun altı özellikle çizilmelidir; çocuk her gördüğünü kaydeden, her duyduğunu dikkate alan bir bilgisayar gibidir. Bu sebeple karşılaştığı her iyi ve de kötü olay onun psikolojisi üzerinde izler bırakacaktır. Birer yetişkin adayı olan çocukların olumsuz etkilenmemeleri adına mümkün olduğunca televizyon izlemeleri kısıtlanmalı, beraber izlenen programlar ise çok iyi seçilmeli,televizyonun çocuklara etkileri düşünülmeli, onların olumsuz etkilenebileceği görüntüler ve konuşmalar olanlar izlenmemelidir.

alıntı.