Yazdır

İlkokul çağında beslenme...

Yayınlanma Velilere Özel

Çocuğunuz ilk kez ciddi anlamda okula başladığı dönemde sizden ayrılır ve çevresiyle iletişime geçer. Bu nedenle yanlış beslenme alışkanlığı okul çağından itibaren başlar. Beslenme alışkanlığınız, okul dönemindeki çocuğunuzun da alışkanlığını etkilemektedir. Okulda beslenme konusunda kontrolsüz olan çocuğunuz, “eğer çalışan bir anneyseniz”eve geldiğinde, yiyecek hazırlamayla karşı karşıya kalacak ve yanlış beslenme alışkanlıkları edinecektir.

Yüksek yağ içerikli öğünler, büyüyen porsiyonlar, yetersiz posa tüketimi, saflaştırılmış besinler, basit şeker kullanımı gibi nedenlerden dolayı sağlıksız nesiller yetişmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki ölümlerin, koroner kalp hastalıkları, ateroskleroz, bazı kanser tipleri, serebrovasküler hastalıklar, diabetes mellitus gibi hastalıklara bağlı olması ve bu hastalıkların çoğunun başlangıcının, çocukluk dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle beslenme ve yeme alışkanlıkları için, çocuğunuza yol gösterici olmalı ve beslenmesinde diyetinin yeterli olup olmadığını bir uzman yönetiminde takip etmelisiniz.

Okul, yemekhanesinde verdiği tabldotları ve çocuğunuzun erişebileceği yiyeceklerin uygunluğunu kontrol etmeli ve ona, uygun yiyeceği seçmesi konusunda yardımcı olmalıdır. Bunun için her okulda mönüler, beslenme ve diyet uzmanlarınca yapılmalı, okul idaresi de aileyi bu konuda bilgilendirmelidir. Bununla birlikte çocuğunuza verdiğiniz yiyecekler konusunda okula bilgi vermelisiniz. Çocuğunuzun ne kadar miktarda ve hangi tür besine ihtiyacı olduğunu bilmemesi, düzensiz besin alımı, yanlış besin seçimi, besinlerin hazırlanması, pişirilmesi ve saklanmasında hatalı uygulamalar, okullarda verilen ve yenilen besinlerin uygun olmayışı beslenme sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Okul çocuğunda beslenmenin önemi Çocuk doktorunuzla birlikte, ilk dönemde itinayla takip ettiğiniz beslenme seçimi, okul dönemi başladıktan sonra atlanabiliyor. Oysaki çocuğunuzun, büyüme ve gelişmesi ilkokul çağında oldukça hızlı olur. Bu çağda, sağlıkla ilgili çok önemli temeller atılmaya devam etmekte ve yaşam boyu sürecek olan davranışların büyük ölçüde şekillendiği bir döneme girilmektedir. Okul, çocuğunuzun en üst düzeyde psikolojik, biyolojik ve kültür değişimini sağlayan sistemlerin başında gelir. Diyetisyen.Funda Göçer Tuzgöl: “Çocuklarda 6–12 yaş ilkokul dönemini içermekte ve nüfusumuzun %16,8’ini 6–12 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor. “Çocuğunuzdaki bu hızlı büyümeyi sağlayabilmeniz için gerekli enerji, protein, vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinin, yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturarak sağlamalısınız.” Beslenme eğitimine ne kadar erken başlarsanız, çocuğunuzun gelişimi, zekâ düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlü çalışır. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuğunuz hastalıklara karşı dirençsiz olur, sık hastalanır ve bu yüzden okul başarısı da düşer. Bu nedenle okul başarısını arttırmak, gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için çocuğunuzun beslenmesine önem vermelisiniz.

Okul Çocuğunun Beslenmesinin Özellikleri:

Çocuğunuzun beslenmesini, yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivitesine göre düzenlemelisiniz. Okul çağı, çocuğunuzun toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği bir dönemdir. Okul öncesi dönemde çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını düzenlemek sizin elinizde, ancak ilkokul çağına geldiğinde ise daha çok arkadaşları, izlediği reklamlar ve öğretmenleri etkilemektedir. Özellikle de annenin çalıştığı durumlarda, çocuklar okul çıkışı çevrede bulunan satıcılardan simit, sandviç, pamuk helva, tatlı, patlamış mısır gibi yiyecekler alarak veya evde kendi kendine gelişi güzel yiyecek hazırlama sonucu yanlış beslenme alışkanlıkları edinmektedir. Oysaki çocuğunuz siz evde yokken, kendisine daha önceden hazırlamış olduğunuz yemekleri yemesinin çok daha doğru olduğu kuralına uymasının şart olduğunu bilmesini sağlamanız, yanlış yiyeceklere yönelmesini engelleyecektir. Eğer çocuğunuz gelişimi ve harcadığı enerjiyi karşılayabilmesi için, yeteri kadar beslenmiyorsa saydığımız bu yanlış besinlere yönelmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenle okulla bir bütün olarak rol almalısınız. Çocuğunuzun beslenmesinin yeterli olup olmadığını uzman kişiler tarafından mutlaka takip etmelisiniz.

 

alıntı.